13. 12. 2020 | Aktuality

Byly časy byly, ale sa minuly

Sára Matůšová

Folklorní hudba. Asi nejrychlejší návrat ke kořenům, který můžete zažít na vlastní kůži, ať už sedíte někde u cimbálovky, nebo máte nasazená sluchátka v tramvaji. A přesně tento návrat jsme se vám rozhodli zprostředkovat i playlistem vytvořeným přímo pro 4. číslo našeho časopisu.

Písničky, které v něm můžete objevovat, odrážejí pestrost lidského života, namáhání, cyklu roku i světa vůbec. Snažila jsem se zařadit ode všeho něco a úmyslně nehledat žádný klíč. Protože takový život je – trochu chaos a všechno možné dohromady. Jeden den přivítáte nového člena rodiny, ale o pár dnů jdete na pohřeb. Někdo má bezproblémový rok plný radostí, zatímco soused prožívá nejtěžší rok svého života.

Roky míjí, lidé stárnou, ale jistoty a texty lidových písní zůstávají platné a výstižné, pokud jim budeme chtít naslouchat. Navíc se v nich dá naleznout útěcha i radost. Vypráví o tradicích, poukazují na duchovno – a pokud si vyberete ty valašské, bude v nich i hodně alkoholu a laškování (ačkoli jsem se snažila volit i jiné oblasti, valašského folkloru v playlistu najdete nejvíc, tak jen vysvětluju, že to jinak nešlo, když jsem playlist dávala dohromady doma, uprostřed valašských kopců!).

V neposlední řadě ale všechny tyto písně nelžou a nebojí se mluvit o všem. Nejen o narození, ale i o smrti. A na tu je obzvlášť důležité pamatovat, zvlášť ve světě, v němž spousta lidí uvěřila v nesmrtelnost a má pocit, že pokořila nejen přírodu. Ale lidové písně se ani smrti nebojí, protože i když umřeme, život jde dál a my budeme žít dál – ať už někde jinde, nebo prostřednictvím našich následujících příbuzných.

Tak se s námi pojďte zaposlouchat do všeho, co život obnáší, je to krásné, i se vší surovostí, kterou v sobě folklor skrývá!