14. 4. 2021 | Aktuality

Každá Šance jinak zní

Jaká píseň se vám vybaví při slovu  „Šance”? 

Melodie, která doprovázela zásadní momenty ve vašem životě.
Píseň, která vám ve správné chvíli dodala potřebnou odvahu.
Znělka oblíbeného seriálu.

Svou Šanci proměnili členové redakce v playlist, který si můžete níže pustit ke čtení našeho nového 5. čísla. 
Ke každé písni najdete i krátký komentář redaktorů, proč pro téma 5. čísla danou píseň zvolili.

1. Dvě slunce – Aneta Langerová

Šance cítit se v této době milována – to je moje rodina, manžel a přátelé. Myslím si, že každý, kdo tuto šanci získá a využije ji, tak je obdarován nekonečným bohatstvím. 
Kristýna Blahynka

2. Simple song #3 – David Lang

Největší šancí je pro mě paradox názvu „Simple“ a čistoty hlasu. Především tato Simple Song je plná motivů, nesmírně proměnlivá, postupně se odhaluje a končí nádherným otevřeným koncem – právě to je ta šance.  
– Kryštof Šimek

3. Ať – Zrní

Někdy uchopení šance může bolet, někdy se vzpíráme rytmu života a přirozenému průběhu. Poddat se a nechat se unést. A u toho, ať vás duchové hlídaj, ať kdekoliv jste.
– Renáta Ohnoutková

4. South – Sleeping At Last Šance najít důvěru v sebe sama se mi otevře ve chvíli, kdy dokážu přeložit pravdu do slov, kterým budu moci bezmezně věřit. Zatím teprve hledám definici pravdy a její podoby – baví mě to, bolí mě to, je to paráda. – Eliška Bílková

5. Shot At The Night – The Killers

 

Jednou za čas se objeví. Otevřené okno. Škvíra mezi dveřmi. Koukneš se a vidíš. Všechno to, co může být.
Frederika Halfarová

 

6. Vienna – Billy Joel

 

Hnát se dopředu, zdolávat kopce, ale ve chvíli ticha se za sebou ohlédnout. Možná jsme v té cestě za vytouženým cílem něco promeškali. A to, co se zdálo jako běžná část šedivých dní naopak byla cesta z nich ven.
Kristýna Nováková

 

7. Milousťou žijem – Jana Zubajová

 

šance podkresluje worshipová a gospelová hudba. poslední dobou mi v hlavě nejčastěji zní písnička, která je šancí pro hlas Jany Zubajové, pro cimbál, cello i Bacha – především je ale vyjádřením veškerých možností získat šanci k čemukoli, co se nám může zdát nemožné.
Sára Matůšová

 

8. Můj čas – Hana Zagorová

Každý máme jedinečnou šanci prožít svůj unikátní příběh. Máme jedinečnou šanci vytvořit něco nenapodobitelného, něco co zanechá odkaz a něco na co můžeme být na sklonku našich životů hrdí. Šance je nedostatkové zboží, kterým se nedá plýtvat. Je to neobnovitelný zdroj naděje, příležitosti. Šanci dáváme, přijímáme, využíváme, zahazujeme. Ultimátním majitelem šancí je čas.
Winci

9. Moaning Lisa Smile – Wolf Alice

Lyrics je inšpirovaný príbehom z epizódy The Simpsons, kedy Lisa Simpson v snahe uniknúť depresii nasleduje šťastie a pokúša sa zapadnúť. Nakoniec sa po odmietnutí ocitne v skupine, ktorá jej dáva šancu sa stať jednou z nich a pocítiť, že je na mieste, kam patrí. Ak pieseň Moaning Lisa Smile či kapelu Wolf Alice nepoznáte, toto je skvelá ŠANCA začať ju objavovať.
Kristína Valachová

10. Taši Delé – Zuzana Navarová

Šanci ve mně nejvíce evokuje píseň Taši Delé od Zuzany Navarové, v té době ještě pod skupinou Koa. Snažila se jí vyjádřit podporu vězněnému tibetskému pančhenlamovi. Touto písní dala společnosti šanci na situaci řádně zareagovat, dala jí šanci postavit se na stranu pančhenlamy a tím podpořit nejen Tibet v nelehké situaci, ale především pak samotné principy svobody a demokracie.
Tomáš Henry Abraham

11. Kometa – Jaromír Nohavica

voní trochu jako táborák a trochu jako letní rána. trochu připomíná dětství a trochu výlety do lesů. při kometě stačí zvednout hlavu a jen vědět, že všechno končí na správném místě.  když se šance promarní, přece přijde jiná.
Jana Mlatečková

12. You and I – Ryk

Šance je láska. Jednoho k druhému, člověka k přírodě, k duchovnu, k čemukoliv. Stejně jako šance, je všude kolem nás, jen ji uchopit. Ovšem v tomto případě chytáme jeden konec. Kdo chytne ten druhý? A bude ho držet? Jak dlouho? A když ho pustí, jaká je šance, že jej opět chytí. Nezbývá než doufat.
Ondřej Komínek

13. No Geography – The Chemical Brothers

Jedno zo slov, ktoré sa mi spája s pojmom šanca, je nádej. Pre mňa zvláštne uchopiteľný koncept, niečo, k čomu sa budem približovať a skúmať to asi “večne”. Je pár skladieb, ktoré keď počúvam, vynorí sa vo mne nedefinovateľná emócia akejsi satisfakcie, pocit, že veci fungujú v danom momente správne. S tým, čo posledné mesiace prežívam vo svojom vnútri, text piesne No Geography od The Chemical Brothers a jej samotné znenie absolútne vystihuje to, ako šancu, či spomínanú nádej vnímam.  
Viktória Anna Lesayová

14. You Are the Reason – Calum Scott 

 Abstraktno slova šanca ma fascinuje a dojíma vtedy, keď sa prevtelí do ľudskej bytosti, ktorá svojou prítomnosťou zhmotňuje silu vyznania: 

Ty si ten dôvod, prečo stále dýcham…”
Zuzana TAŠKÁ

15. Life on Mars? – David Bowie 

Šance je naděje rozpuštěná v okamžiku

One way ticket 

Now or never

All in 
Veronika Onheiserová


16. Learn To Let Go – IDER

 

Šance se objeví, když jí uděláme místo. A někdy je potřeba pustit některé věci, možná staré, možná nefunkční, možná bolestivé, aby nové mohly vzniknout.
– Eliška Houserová